Connect with us

नारायणी सेरोफेरो

हामी किन अध्ययनका लागी प्रेरित छैनौँ ?

Published

on

भीम पौडेल / मलाई लाग्छ हामीसबैसंग अनुभव छ की हामिहरु अध्ययन गर्न किन प्रेरित हूदैनउ र अध्ययनमा जुटीरहन सक्दैनउ ! म पनी ती अनूभबी मध्य एक हु ।यदि तपाई बीधार्थी हूनुहून्छ भने परीक्षाकालागी परीक्षण र अध्ययन , यदि तपाई समाजको सदस्य हूनुहून्छ भने योग्यता र आत्म वीकासकालागी अध्ययन आवश्यक छ ।तपाई राम्ररी अध्ययन गर्न चाहनूहून्छ भने यों पनी सत्य होकी आफूले आफैसंग धेरै कूरामा सामना गर्नूपर्न हून्छ । या भनौ प्रलोभनमा पर्नू पर्ने हून्छ ।यों लेखमा आफूलाई कसरी अध्ययनकालागी प्रेरित गराउन सकीन्छ भनेर स्पस्ट पार्न खोज्दैछू । हामी अध्ययनका लागी कीन प्रेरित छैनउ ? आउनूहोस बीस्तारीत रूपमा बूझौ ।

🔘पर्यावरण
अध्ययनकालागी हामीलाई हाम्रो वातावरणले घेरै प्रभाव पारीरहेको हून्छ ।यस्तो माहौल जहॉ तपाईलाई ती चीजहरूको आबश्यकतानै छैन जस्तै टीभी, पीसी, मोबाईल फ़ोन यी र सस्ता बस्तू बाँट टाढै नै रही घर र बीधालयको वातावरणमा बीशेष ध्यान दीनू आवश्यकता छ ।

🔘 थकान
यदि तपाई थाकीरहनू भयको छ भने आफूलाई अध्ययनकालागी तयार नगर्नूहोस । यस अबस्थामा तपाईले जती प्रयास गरेपनी लामों समय अध्ययनमा जुटीरहन सक्नूहूनेछैन ।आफ्नो दैनीकीबाट थाक्नूभयको छ भने अध्ययन भन्दा पहीले आफ्नो थकानबाट छ्टकारा पाउनू पर्ने हून्छ ।

🔘 पूर्ण नीद्रा
नींदको कमी तपाईको लागी मूख्य शत्रु हो। नीदको कमीले बीरामी र दूर्घटना मात्र नभई अध्ययनगर्ने उर्जॉ समेतमा कमी आउछ । पूर्ण नीद्रा पश्चात मात्र हामी राम्ररी अध्ययन गर्न सक्षम हून सक्छौ

🔘 अध्ययनपछी आफ्नो लक्ष्य देख्न नसक्नु
तपाई के का लागी अध्ययन गर्र्दैहूनुहून्छ , यो कूरामा तपाई स्पस्ट हूनूहुन्न भने तपाई अध्ययनका लागी प्रेरित हून सक्नूहून्न ।बीषेशगरी जूनियर हाईस्कूल र हाई स्कूलका वीधार्थीमा यो कूरा नबूझीकन अध्ययन गरीरहेका हून्छन ।
की अहीलेको अध्ययन भबीश्यमा कसरी उपयोगी हून सक्छ ।केही मात्रापनी आफ्नो लक्ष्य देख्नू हूदैन भने तपाई अध्ययनका लागी प्रेरित हूनसक्नूहूने छैन

🔘 अध्ययन गर्ने तरीकाको ज्ञान नहूनू
मलाई पढ़नू छ ! म यस बीषयमा सीक्न चाहन्छू । तर तपॉईलाई थाहा छैन कसरी अध्ययन गर्ने भन्नेबारे भने तपाईं ठीक तरीकाले अध्ययन गर्न सक्नू हून्न । समय ,वातावरण र अध्ययन तालीका मा तपाईले बीशेष ध्यान दीन ज़रूरी छ ।

अध्ययनमा कसरी केन्द्रीय हून सकीन्छ त ? आउनूहोस यस बीषयमा बूदागत रूपमा बुझौ ।
• अनाबश्यक बस्तू बाट टाढै बस्नूहोस
• अध्ययन गर्ने समय सीमा बीभाजन गरेर अध्ययन गर्नूहोस
• अध्ययनलाई उत्तसाहजनक रूपमा लीनूहोस ।
• लक्ष्य नीर्धॉरीत गर्नूहोस
• ध्यानलाई केन्दीत गर्नूहोस
• बीचबीचमा लामों श्वास लीनूहोस र छोटो आराम गर्नूऋोस ।
• एक दीनको फ़रकमा अध्ययन गर्नूहोस
• टेवलमा राम्रो वातावरण तयार गर्नूहोस
• अध्ययन गर्ने रूम ,कोठा र टेबल समय समय माँ बद़्नूहोस

अध्ययनकालागी सबैभन्दा महत्वपूर्ण कूरा हो ध्यानमा एकाग्रता ।साच्चै तपाई अध्ययनकालागी तयार हूनुहून्छ तर मानवीय एकाग्रता के हो ?अध्ययन गर्दा आफ्नो एकाग्रता कसरी बढाउन सकीन्छ ? यस बीषयमा मेरा आफ्ना केही बीचार प्रस्तुत गर्दैछू । आउनूहोस केही टेकनीक र तरीक़ा माथी चर्चा गरौ ।

🔘 Pomodoro technic
समयको ब्यवस्थापनमा सहयोगी हूनू नै पोमोडोरो टेक्नीक हो ।यस टेक्नीकमा २५ मीनेट अध्ययन र ५मीनेट आराम गर्दै अध्ययनलाई नीरन्तरता दीईन्छ । यो टेक्नीक एकाग्रता र ब्रेकों बीचमा एकाग्तालाई सूधार गर्नका लागी डीजाईन गरीयको हो ।एक पटक तपाई अध्ययन गर्छू भनेर नीर्णय लीनूहून्छ भने २५ मीनेट ध्यान केन्द्रित गर्नूहोस र ५ मीनेट आराम गर्नूहोस ।यो प्रकीर्या ४ पटक सम्म दोर्याउनूहोस र १५ देखी ३० मीनेटको लामों ब्रेक लीनूहोस । यस प्रकीर्याले तपाईको एकाग्रतामा ठूलो परीवर्तन ल्याउने छ ।
🔘 व्यायाम
तपाईको ह्दयको गती बढ्यो भने तपाईको एकाग्रतामा सूधार हूने छ । ह्दयले शरीरको गती बढाय संगै शरीर सक्रीय हूने छ र दीमाग पनी सक्रीय हूने छ ।मस्तीष्क सक्रीय हूनू भनेको तपाईको एकाग्रता माँ सूधार हूनू हो संस्कार लागी सामान्य रूपमा पसीना बन्ने गरेर कूनैपनी व्यायाम, १० देखी २० सेकेण्ड सम्मनों दौड़, भर्यागमा तल माथी गर्नू जस्ता व्यायाम सामान्य रूपमा गर्न सकीन्छ ।
🔘 Finger-twisting gymnastics
भनीन्छ मस्तीष्क र हातकाऔला बीच घनीष्ट शम्भन्ध हून्छ ।औलाको ब्याययाम ले एकाग्रतामा ठूलो भूमिका नीभायको हून्छ ।यस क्रीयामा हातका औलालाई गोलों बनायर दूबै हातका औलालाई समान रूपमा जोड्नूहोस बल समाय जस्तैगरी र बललाई घूमाउने दीशामा १० देखी २० पटक घूमाउनूहोस ।यस क्रीयाले मस्तीष्कलाई उतेजीत गर्ने छ र एकाग्रता बढाउन सहयोग गर्नेछ । यस क्रीयालाई अध्ययनको बीचमा गर्नूहोला ।

🔘 मस्तीष्कमा अक्सीजनको प्रबेश
तपाई आफ्नो अध्ययनमा ध्यान केन्द्रीय गर्न नसक्नूको कारण मस्तीष्कमा अक्सीजनको मात्रा पर्याप्त नहूनू हो ।मस्तीष्कले शरीरको सबैभन्दा भढी अक्सीजनको उपभोग गर्छ ।गह्वरों श्वास लीयर धेरै अक्सीजनको तान्नूहोस जुन मस्तीष्कको पोषण हो र मस्तीष्कलाई सक्रीय राख्दछ ।यस्ले तपाईको एकाग्तामा सुचारू हून सहयोग गर्नेछ ।

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक