Connect with us

Banner

‘कोरोना भाइरस = चिनियाँ भाइरस’ : डोनाल्ड ट्रम्प

Published

on

अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प लगातार कोरोना भाइरसलाई चिनियाँ भाइरस भनिरहेका छन्। कोरोना भाइरसलाई विशेष देशको नामसँग सम्बद्ध गरेकोमा ट्रम्पको आलोचना गरिएको छ। भनिन्छ कि कोरोनालाई चिनियाँ भाइरस भन्नु मात्र ट्रम्पको जातीवाद र चिनियाँ विरोधी बिचारलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ। यद्यपि ट्रम्पलाई लाग्छ कि कोरोनालाई चिनियाँ भाइरस भन्नुमा कुनै गलत छैन किनकि भाइरस त्यहाँबाट आएको हो।

तर चीनले यसप्रति कडा आपत्ति जनाएको छ। चिनियाँ विज्ञहरू पनि ट्रम्पको यो भनाइले कोरोना भाइरस बिरूद्धको लडाईलाई कमजोर पार्ने र दुबै देशहरुमा कटुता निम्त्याउने विश्वास गर्दछन्। यसको साथसाथै यो पनि भनिन्छ कि विश्वव्यापी रूपमा एशियाका मानिसहरूप्रतिको घृणा बढ्नेछ। एशियन वंशका अमेरिकी नागरिकहरूप्रति जातीय टिप्पणी बढेको रिपोर्ट पनि छ।

यस सम्पूर्ण विवादमा न्यु योर्क टाइम्सका सेन्टर फर स्ट्रेटेजिक एण्ड इन्टरनेशनल स्टडीजका चिनियाँ विज्ञ स्कट क्यानेडीले भने, ‘कोरोना भाइरसलाई चिनियाँ भाइरस भन्नु संसारलाई डरको रूपमा प्रस्तुत गर्नु बराबर हो। यो घृणा त्यहाँको सरकार विरुद्ध मात्र होइन तर चिनियाँ नागरिकको बिरूद्ध बढ्नेछ।’

गत मंगलबार, ट्रम्पले ह्वाइट हाउसमा पत्रकारहरूलाई भने कि उनले चीनको नाम कोरोनासँग सम्बोधन गरिरहेको छ किनकि उनले मानिसहरूलाई गलत जानकारी दिएका थिए। ट्रम्पले भने कि यो चिनियाँ पक्षबाट भनिएको छ कि कोरोना भाइरस अमेरिकी सैनिकहरु मार्फत चीनको वुहानमा आएको छ।

ट्रम्पले भने,’ चीनले कोरोना भाइरस अमेरिकी सैनिकहरु मार्फत वुहानमा आए भनेको छ । तिनीहरूले मेरा सिपाहीहरूलाई बदनाम गरिरहेका छन्।’ त्यसपछि ट्रम्पले दुई ट्वीट गरे र कोरोना भाइरस दुबैमा चिनियाँ भाइरस भने। ट्रम्पले भने ‘ कोरोना भाइरस चीनमा उत्पन्न भएको हो, त्यसैले यसलाई चिनियाँ भाइरस भन्नुमा कुनै समस्या छैन।’

यद्यपि अमेरिकाका स्वास्थ्य सेवा अधिकारीहरूले कोरोना भाइरसलाई चिनियाँ भाइरस भन्नु हुँदैन। उनीहरू विश्वास गर्छन् कि यसले चीन प्रति घृणा बढाउनेछ। यद्यपि, व्हाइट हाउसले सम्पूर्ण विवादलाई अस्वीकार गर्‍यो र भन्यो कि योभन्दा पहिले पनि भाइरसको उत्पत्ति भएको ठाउँमा यसको नाम भएको थियो। ह्वाइट हाउसले ट्वीट गरेको छ, ‘स्प्यानिश फ्लू, वेस्ट नाइल भाइरस, जीका र इबोला। सबै नामहरू स्थान नामबाट हुन्। मिडियामा नक्कली बहस चलिरहेको छ तर CNN ले यसभन्दा पहिले कोरोनालाई चिनियाँ भाइरस भन्यो।

अमेरिका भित्र पनि, कोरोनालाई चिनियाँ भाइरस भनिरहेकोमा विवाद छ। चिकित्सा र स्वास्थ्य विशेषज्ञहरु भन्छन् कि महामारीलाई कुनै जाति वा समुदायसंग जोडेर घृणा बाहेक अरु केहि प्राप्त हुने छैन। जबदेखि वुहानमा कोरोना भाइरस संक्रमण सुरु भयो ट्रम्पले चीनलाई निशाना बनाइरहेका थिए। ट्रम्पले पनि विदेशी भाइरसबाट खतरा हुने सम्भावना व्यक्त गरे।

ट्रम्पले मंगलबार पत्रकारहरूलाई भने, “हामीले सुरुमा चीनबाट आन्दोलन रोकेका थियौं।” यो गरेर, हामीले धेरै जीवनहरू बचायौं। गत वर्ष नोभेम्बर-डिसेम्बरमा चीनमा कोरोना संक्रमण फैलिन थाल्यो, तर ट्रम्पले फेब्रुअरीमा यात्रा प्रतिबन्ध लगायो। मंगलबार, चीनले धेरै अमेरिकी पत्रकारहरुलाई त्यहाँबाट जान भन्यो।यसको जवाफमा ट्रम्प प्रशासनले अमेरिकामा काम गरिरहेका केही चिनियाँ नागरिकहरूलाई पनि बिदा गर्न भन्यो। गत हप्तामा मात्र चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताले भने कि कोरोना भाइरस अमेरिकी सेनाको मार्फत वुहानमा आएको थियो र यो अमेरिकी षडयन्त्र हो।

दुई देश बीचको सम्बन्ध पहिले नै खराब थियो तर कोरोना भाइरस पछि, सम्बन्धहरुमा अधिक अविश्वास भएको छ। अमेरिकाले चीनलाई कोरोना भाइरस संक्रमण राम्रोसँग व्यवहार नगरेको आरोप लगायो, जुन विश्वभर फैलियो। न्यु योर्क टाइम्सको रिपोर्टका अनुसार ट्रम्प प्रशासनमा पनि यो सिद्धान्त छलफल भइरहेको छ कि यो भाइरस चीनको वुहानको खाद्य बजारबाट नभएर वुहानमा चिनियाँ सरकारको प्रयोगशालाबाट फैलिएको छ, जहाँ जैविक हतियारहरूको अनुसन्धान हुन्छ र काम भइरहेको छ ।

यो सिद्धान्त फक्स न्यूजको टक शोमा पनि छलफल गरिएको थियो। अमेरिकी रिपब्लिकन सेनेटर टम कटनले यस कुरालाई अगाडि बढाए। युरोप र अमेरिकाका थुप्रै ट्याबलोइडमा रिपोर्टहरू प्रकाशित भइरहेका छन् कि चीनले जैविक हतियारहरू बनाउँदैछ र त्यहाँबाट कोरोना फैलियो। कोरोनाको सम्बन्धमा अमेरिकामा दुईवटा शिविरहरू गठन गरिएको छ। एउटा चीनको वरपर छ र अर्कोले कोरोनाको बिरूद्धमा लड्ने कुरा गरिरहेको छ।

भारतीय अनुसन्धानकर्ताहरूको समूहको रिपोर्ट ३१ जनवरीमा प्रकाशित भयो। यो रिपोर्टले यो सम्भव छ कि कोरोना भाइरस जानाजानी गरिएको थियो। प्रतिवेदनमा यो भाइरस चीनको जैविक हतियार हुने डर थियो। यस रिपोर्ट को बारे मा धेरै विवाद थियो। उक्त विवाद पछि फेब्रुअरी २ मा प्रतिवेदन फिर्ता लिएको थियो। धेरै वैज्ञानिकहरूले यस रिपोर्टको आलोचना गरे र भने कि यसको कुनै ठोस आधार छैन जसको आधारमा चीनले जानाजानी कोरोना उत्पादन गरेको हो भन्न सकिन्छ।

अमेरिकी सेनेटर टम कटनले फक्स न्यूजको टक शोमा भनेका थिए, कोरोना भाइरस कसरी भयो भन्ने बारेको कुनै प्रमाण छैन। यो वुहानको खाद्य बजारबाट आएको हो, हामी पक्का पनि भन्न सक्दैनौं। हामीलाई चीनको बारेमा थाहा छ कि यो नक्कल र बेइमानीका लागि प्रसिद्ध छ। हामीले यसमा शंका गर्नुपर्दछ र कडा प्रश्नहरू पनि सोध्नुपर्दछ। “फक्स न्यूजलाई एक अन्तर्वार्तामा टम कटनले वुहानको नेशनल बायोसेफ्टी ल्याबलाई भने।कटनले भनेकी थिइन कि ल्याबले वुहानको खाद्य बजारबाट कोरोना फैलाउने छ। कटनले भन्यो, “यो कहाँबाट सुरु भयो हामीलाई थाहा छैन। हामीलाई थाहा छ कि खाद्य बजारबाट केही किलोमिटर मात्र अवस्थित चीन केवल बायोसेफ्टी लेभल चार सुपर ल्याब हो। यद्यपि कपाससँग कुनै प्रमाण छैन कि कोरोना चीनको त्यो ल्याबमा जन्म भएको थियो।

आजतक

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक