Connect with us

Banner

किसान आफै तरकारी बेच्ने विकल्प खोज्दै , अब माग अनुसार घरमै तरकारी आउने

Published

on

भरतपुर १६ बैसाख । कोरोना भाइरस संक्रमण रोकथामका लागि भन्दै नेपाल सरकारले घोषणा गरेको लकडाउनका कारण किसानका कृषि उत्पादनले बजार पाएका छैनन् । किसानले लाखौ लगानी गरेर उत्पादन गरेको कृषी उपजले बजार नपाए पछि किसानहरु अफैले बजारीकरणको विकल्पहरु खोज्न सुरु गरेका छन् । लकडाउनका कारण बुबा शोमनाथ घिमिरेले पश्चिम चितवनको जगतपुरमा लगाउनु भएको ४ विघा जमिनको तरकारी विक्रि नभए पछि छोरा सुवास घिमिरेले उक्त तरकारी अनलाई मार्फत उपभोक्ताको घर सम्म पुराउने गरी काम गर्ने भएका छन् । रत्ननगर नगरनगरपालिका वडा नम्बर १२ का घिमिरेले झण्डै तिन दशक देखि व्यवसायीक तरकारी खेती गर्दै आएका छन् । अरुको जग्गामा व्यवसायीक रुपमा तरकारी खेती गर्दै आएको भएपनि यस पटक लगानी समेत नउठेने देखे पछि छोराले लागतसम्म उठोस् भन्ने हिसाबले अनलाइनबाट तरकारी विक्रि गर्न सुरु गर्न लागेको बताए । भरतपुरको स्याउली बजारमा तरकारीको डिपो समेत राखेर बुधवार बाट उनले काम सुरु गर्दै छन् । उनले भने– “बुबा ७ कठ्ठा मध्ये ४ कठ्ठामा लौका लगाउनु भएको छ त्यो बेचीहाल्नु पर्नेछ हामी छिमेकी किसाको समेत तरकारी संकलन गरेर उभोक्ताको घर सम्म पुराउछौ । जसले उपभोक्तालाई पनि मनपरेको तरकारी खरीद गर्न सक्नुहोस् । ”

उनले भने, बुबाकै फार्म “नारायणी एग्रो फार्म” को फेस्बुक मार्फत “फार्मका ताजा तरकारी तपाईंको ढोका” भन्ने अभियान सुरु गरेको छु । जसले गर्दा किसानको उत्पादन खेर जाने छैन भने उपभोक्तालाई पनि तरकारीको अभाव हुने छैन । उनका अनुसार डिपो बाट कम्तिमा १० प्रकारका तरकारीहरु लौका, भेडे खुर्सानी, बोडी, सिमी, भन्टा, बन्दा, काँक्रो लगायत हुनेछन् ।

ट्राभल्स एण्ड टुर्समा काम गर्दै

राजधानी मोडल कलेजमा एमबिए गर्दै गरेका छोरा सुवासको लागि पनि यो काम नौलो हुनेछ । उनी भन्छन् –यो काम मेरो लागि नौलो हो , यद्यपी अहिले आवश्यक्ता हो । महिले यो विचमा धेरै जना तरकारी विक्रि गर्ने खुद्रा पसलहरु मा समेत सम्पर्क गरेको छु । समस्या ढुवानीको हो ।हामी फर्म बाटनै खुद्रा पसल संगै उपभोक्ता लाई पुराउछौ । यसरी तरकारी विक्रि गर्दा उपभोक्तालाई सस्तो पनि पर्ने उनको विश्वास छ । उनकै पहलमा यस अघि २७ क्युन्टल तरकारी गाउँ बाट संकलन गरेर काठमाडौँ विक्रिका लागि लगिएको थियो ।

चितवन जिल्लामा ब्यबसायिक तरकारि गरिएको कुल क्षेत्रफलको ७० प्रतिशत जग्गा भाडामा लिएर किसानले खेति गर्दै आएका छन् । भारतबाट कोरोनाको समक्रमण नेपालमा नहोस भन्नका खातिर सिमा क्षेत्रमा शसत्र प्रहरि तैनाथ गरिएता पनि तिनै भारतिय हातहरुबाट उत्पादन भएका फलफूल तरकारी नै सिमा क्षेत्रबाट नेपालमा निर्बाध रुपमा भित्रिएर छन् । तर नेपाली उत्पादनले बजार पाउन मुस्किल छ । किसानहरुले उत्पादन गरेको तरकारि तथा फलफूल बजार अभाबका कारण उपज बारिमा ने सडेर गलेर जोतेर फालिएको अबस्था छ।

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक