Connect with us

Banner

अब कसरी बिकास होलात चितवन ? – संदेश वाग्ले

Published

on

बैसाख २० , चितवन

हामीलाई थाहा नै छ हामी यो समय कोरोना भाइरस संग लडिरहेका छौ | तर पनि भरतपुरलाई मात्र नभई, चितवन लाई नै “ हाम्रो चितवन राम्रो चितवन” बनाउन सकिन्छ जस्तो लाग्छ मलाई । यो समय कोरोना भाइरस संग लड्ने समय हो, तर पनि विकास निर्माणको कार्य गर्न छाड्नु हुन्न जस्तो लाग्छ ।

हामीले देखे कै छौ यो समय धेरै विकास निर्माणको काम रोकिएको छ । अब ति विकास निर्माण कार्यहरु पक्कै पछि धकलिनेनै छन् | धकलिनु मानि धेरै कारणहरु छन जस्तो लाग्छ मलाई , जस्तै सामान नपाउनु, गाडी घोडा चलाउन नपाउनु, श्रम जीबी कामदारहरु घर जानु, प्रसासनले नि रोक लगाउनु जस्ता कुराहरु पर्छन्र ।

स्थानिय सरकार अहिले दोस्रो चरणको राहत बेबस्तापन, पैदल यात्रु को बेबस्तापन, नगरमा आउनु भएको दाजुभाइ, दिदिबहिनिहरुको खोज तलास र प्ररिक्षणमा लागेको पाहिन्छ, साथसाथै कोरोना हस्पिटल को ब्यबस्तापन, ठाउँठाउँमा कोरानटाइनको ब्यबस्तापन गरेको पाहिन्छ ।
आब सुन्दर चितवन बनाउनको लागि चितवनमा भएका सबै स्तानिया निकायले यो समय राम्रो संग सदुपयोग गर्न सक्छन जस्तो लाग्छ ।

कसरि र किन भन्नु होला, यो समय स्तानिया सरकारले धेरै काम गर्न सक्छ, जस्मा थोरै श्रम सक्ति लगाएर पनि राम्रो प्रतिफल निकाल्न सकिन्छ, यस्ता कार्यहरु जुन कार्यले नगरलाई सम्मरिधि को तर्फा लान सकिन्छ । नगरमा जडान गरिएको आधि कम्मस सी.सी क्यामराले काम गर्दैन, सुरक्षीत तरिकाले यो समयमा सी.सी क्यामराको मर्मत र नयाँ जडान गर्न सकिन्छ, जस्सले गर्दा नगरमा भएको सबारी साधन चोरीमा रोक laagna सक्छ ।

चितवनको अधिकांस बाटोमा जेब्रा क्रसिंग र रङ्ग रोगन गर्न सकिन्छ , जस्ले गर्दा सबारी दुर्घटनाको कमि आउन सक्छ र बडी रहेको ट्राफिक समस्य पनि न्यूनी कारण हुन्छ । बिग्रिएर बसेका सडक छेउका बत्तिहरु मर्मत र नयाँ जडान गर्न सकिन्छ । पÞm्लेसले कुरुप बनाएको नगरलाई फ्लेक्स हटाएर सुन्दर बनाउन सकिन्छ ।

फोहोर ब्यबस्थापन मानि केहि गर्न सकिन्छ जस्तो लाग्छ । अहिले सबारी चापलाई बेबस्थापन गर्न विभिन्न निकाए संग सम्मन्योन गरेर सबारी चापलाई निउनि करण गर्न सकिन्छ । साइकल सिटिको परिकल्पना गरेर, कुनै यौटा ठाउँ छुट्टाएर साइकल स्ट्रिट बनाउन सकिन्छ ।
गुड़का मुक्त नगर बनाउन ठोस पहल कदम चाल्न सकिन्छ ।

किकासको बाटो तर्फ लम्किन को लागि आन्तरिक छलफल गर्ने यो राम्रो समय हो जस्तो लाग्छ मलाई त्यसैले यो समयको राम्रो सदुपयोग गर्न सकियो भने पक्कै चितवनले चाडो मुहार फेर्ने छ जस्तो लाग्छ मलाई ।

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक