Connect with us

नारायणी सेरोफेरो

स्थिर सरकार, आजको आवश्यकता – उमाकान्त कँडेल

Published

on

नमस्कार म अहिलेसम्म विश्व महामारीको रूपमा फैलिएको कोरोना भाइरस (Covid-19) जसले विश्व नै ध्वस्त पार्ला जसरी तेर्सो विश्व युद्धको रूपमा यसले संकट निम्त्याएको छ! र अहिले हाम्रो देश नेपालमा पनि झ्न्डै ६० जना कोरोना संक्रमित हुन पुगिसकेका छन। जसका कारण हाम्रो देश नेपाल जहाँ नेपाल सरकारले पनि यस जोखिमबाट बच्नका लागि घरमै बसि सुरक्षित रहेको छु र हजुरहरू पनि सुरक्षित रहनुहोला भन्न चाहान्छु।

यसै अवधिमा हाम्रो देश नेपालमा कोरोनाको महामारी भन्दा पनि राजनीतिको महामारी भइरहेको छ। यसैगरि महामारी सँगसँगै राजनिति पनि तहसनहस हुन खोजे जसरी यो पछि त्यो,त्यो पछि त्यो गरेर सबै राजनितिक दलका पार्टी,नेता,कार्यकर्ता देखि आम जनतामा सम्ममा यतिबेला अब देशको राजनितित्व के होला भन्ने हल्ला र सर्वसाधारण जनता कोरोना महामारीको संकटबाट खान,बस्न छाक टार्न निकै दरदनायिक अवस्था हुनपरेको छ। जुन कुरा राजनिती गर्छु भनेर जनताले अपेक्षा गरि पठाएका तर अवकाश लाजनिति गर्न खोज्नेले मच्चाएका छन।

यतिबेला देशमा सम्माननिय प्रधानमन्त्री खड्गप्रसाद (के.पि) अोलीले ल्याउनुभएको दुइवटा अध्यादेश राष्ट्रपति विद्यादेवि भन्डारिले जारी गर्नुभयो र,जारि गरिएको चार दिन नहुदै दुवै अध्यादेश फिर्ता समेत भइसक्यो जुन कुरा सर्वसाधारणलाई जानकारी छ। तर यो फिर्ता भइसकेको अध्यादेशले नेपालको राजनीतिक जहाँ प्रर्त्तिपक्ष दलमा भन्दा पनि सत्तरूढ दल नेकपामा नै बढि तरङ्ग मच्चिएको छ!हुन त यो अध्यादेशले जति तरङ्ग मच्चिनुपर्ने हो त्यो भन्दा बढि सत्ता(नेकपा)भित्रैका नेताहरूले दशै तिहारमा पिङ्ग मच्चाउन नपाए जसरि तरङ्ग मच्चाउने काम गर्न खोजेका छन र गरिरहेका छन।

जुहाँ विश्वलाई नै निहुराइरहेको कोरोना संकटको वेलामा पनि यसरी आम नेपाली जनताको केही वास्था नगरि बेवारिसे रूपमा आफु कसरी राजनितीमा फड्को मार्ने र आफ्नो इच्छा,आकाङ्क्षा,शंकति र स्वार्थ पूरा गर्ने भन्ने तर्फ लाग्दा अचम्म लाग्छ। “खुकुरि”एउटा धारिलो फलामिय वस्तु हो, र “खुकुरिमा खरबुजा हानेपनि,खुकुरिले खरबुजा हानेपनि काटिने र छिया छिया हुने खरबुजा नै हो” यो सबैलाई थाहा भएकै कुरा हो। त्यसैले यतिबेला प्रधानमन्त्री अोलीलाई खरबुजा सम्झनु,बनाउन खोज्नु आफै जुटको बोरामा बाँधिनु हो।

त्यसैले के.पि अोली एउटा खुकुरी हुन भन्ने कुरा सबै नेता देखि कार्यकर्ताले बुझ्न जरूरि छ । जहाँ अहिले खरबुजा बनेर के.पि अोलीको षड्यन्त्रमा लाग्नु भनेको आफ्नो खुट्टामा आफै बन्चरो हान्नु हो। यतिबेला जुन नेपाली जनताले भरपुर्ण आत्मसाथ विश्वासका साथ आफ्नो अमूल्य मत दिई झन्डै दुईतिहाइका साथ विजयी गराई नेकपालाई बलियो र नेकपाको स्पषटता देखाइएका छन।जुन अाम जनताको अमूल्य मतको उचित मुल्यांकन र सदुपयोग भई देशको मुहार फेरियोस,देशलाई विकासको मार्गमा लगुन,तिब्र विकासको गति लिगोस,देशमा रहिरहेको अस्थिरताको राजनीतिको अन्त्य भइ स्थिर राजनितित्व होस भन्ने लगायत अन्य यथावत विश्वास र कामनाका साथ चुनाव जिताए पठाएका हुन।

तर आज यी जनताका विश्वासलाई कन्ना पछाडि अोझेल पारेर वर्षायाममा आएको बाढिले जसरि पात-पतिङ्गर,ढुङ्गामुडा बगाउदै लिएर जान्छ त्यसरि नै ती विश्वासहरू त्यहि खोलामा बगाउन खोज्नु तिमी नेता भनाैदाहरूलाई ठुलो धिक्कार हुनेछ!र अर्काे चोटी आउने बाढिले तिमीहरू लाई पनि नबगाउला भनेर भन्नुको कुनै दुईमत नै छैन। त्यसैले अहिलेको यो संकटको महामारीमा प्रधानमन्त्री अोलीलाई ढाल्न खोजि प्रधानमन्त्री पद र अध्यक्ष पदको राजिनामा माग्नु भनेको “साैतानी आमा र छोरा” बिच कस्तो माया सम्बन्ध हुन्छ हो,त्यस्तै सम्बन्ध तिमिहरू र आम जनतामा रहन्छ। जनताले तिमिहरूसँग गरेको विश्वास र अपेक्षा प्रधानमन्त्रीको पद राजिनामा माग्नु थिएन केबल थियो त पाँचवर्ष अोली सरकार टिकेको र अोली नेतृत्वको सरकार हेर्न थियो।

तर यो कुरा मनन नगरि सरकार ढाल्न खोज्नु आउदो चुनावमा तिमिहरू ढल्नु हो। यतिबेला जनताले बहुमत सहित विजयी मात्र नगराई के.पी अोलीले सरकार ढुक्कत्ताका साथ पाँचवर्षे चलाउनुपर्छ र अोलीले नै देशको मुहार फेर्छ भन्ने विश्वस्थका साथ जनताले बहुमत दिलाएका हुन,जुन कुरा प्रर्तिपक्ष भन्द पनि सत्तारूढ दल(नेकपा) भित्रैका नेताहरूलाई नै हेक्क रहोस। त्यसैल यतिबेला राज्य सरकार,मन्त्री,कर्मचारी,स्वास्थ्यकर्मी खुइल्याएर मज्जा लिने बेला हैन!!भए गरेका प्रयासमा कमी कमजोरी भए रचनात्मक सुझाव दिआै,नसके चुपचाप घरभित्रै बसाै!!हामी नागरिक सबै घरभित्र बस्नुपर्ने स्थिती छ,लडाइको मैदानमा छाती थापेर हिडेका सरकारी सेना,सेनापति,तथा स्वास्थ्यकर्मी सरापेर सरकार ढालेर हुने भनेको भयावह मृत्यु हो।

त्यसैले कमिकमजोरिको समीक्षा गरिहाल्ने बेला हैन यो!यस्तो समीक्षा पछि पनि गर्न सकिन्छ। त्यसैले म फेरि पनि भन्छु हामी जहाँ जस्तो हैसियतमा छाै,यस समस्यासँग जुध्नु बाहेक अरू बिकल्प छैन।त्यसैले यतिबेला राजनितिक सुड घुसार्ने काम कोही कसैले पनि नगराै।। त्यसैले अोली सरकार अझै स्थिर रहनुपर्छ र अोली सरकारलाई साथ सहयोग गर्नु हामी सबैको कर्तव्य हो भनेर एकजुट हुनुपर्छ भन्नु नै सबै जनताको उत्तरदायित्व र भलाई हो।

विद्यार्थी नेता:-उमाकान्त कँडेल

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक