Connect with us

Banner

भारतको स्वतन्त्रता ९९ बर्षको लागि मात्र, २६ बर्ष पछि पुन: ब्रिटिश गुलाम बन्दैछ,- सकिदैछ स्वतन्त्रता म्याद

Published

on

मेगराज पौडेल । भरतपुर ।
नेपाललाई निरन्तर मित्र देश भन्दा गुलाम देश ठान्ने भारत खुद आफै बेलायतबाट लिजमा दिइएको खुलासा भएको छ। भारतीयले अग्रेज लखेटेका होइनन् अंग्रेजले दया गरेर ९९ बर्षलाई गरिखाउ भनेर दिएको हो । भारतमा एक भिडियो बाहिरिएको छ ।

पण्डित जवाहरलाल नेहरू र माउन ब्रिटेन बिच भएको सम्झौतामा ” ट्रान्सफर एण्ड फर्मर एग्रिमेन्ट” को नाममा बेलायतले सन् १९४७ बाट ९९ बर्ष भारतलाई स्वतन्त्रता दिएको हो यो अर्थमा अब भारत स्वतन्त्र रहिरहन मात्र २६ बर्ष बाँकी रहेको छ। यसको सम्झौता लण्डन स्थित हाउस अफ कमन लाइबेरिमा राखिएको छ।

नेपालका स्रोत र साधन, नदिनालाहरु बर्षौ सम्म भारतलाई सुम्पिएको नेपाल आज पनि स्वतन्त्र छ तर भारत केहि समय पछि पुन आँखाले देख्ने गरि गुलाम बन्नेछ । आज पनि भारतमा बेलायती रानी आउँदा भिसा लगाउनु पर्दैन किनकि उनि आफ्नै मुलुक जाँदा भिसा आवस्यक पर्दैन, आज पनि भारतमा income tax, IPC-” Indian premier code” ,CRPC, CPC, Indian education Act, Indian citizenship act,जमिन प्रतिको भोगचलन कानुन सबै ब्रिटिशले बनाइदिएको कानुन नै चलिरहेको छ।

आज पनि भारतको हाइकोर्ट वा सुप्रिम कोर्टले निर्णय लिनु पर्दा भारतको कानुनमा उल्लेख भएको बाहेकको केसमा स्वत: ब्रिटिश कानुन आकर्षण हुने गर्दछ र त्यहि अनुसार फैसला गर्ने गर्दछन् । र कानुनमा फैसलामा आधिकारिक भाषाको रुपमा मात्र अग्रेजी रहिआएको छ। नेपालले चातुर्य पुर्ण कुटनितिक अभ्यास गर्ने हो भने लिम्पियाधुरा,लिपुलेक र कालापानी मात्र नभई ब्रिटिश सँग सन् १८१६ मा भएको सुगौली सन्धि अगाडीको भुमि ग्रेटर नेपाल प्राप्त गर्न सक्ने बृहत सम्भावना छ।

यदि त्यसो हुन गएमा हामी पुर्ब टिस्टा देखि पस्चिम काँगडा सतलज, कुमाउ गढवाल सम्म फैलने छौ । तर हालकै अवस्थामा यो रुन्चे कुटनीतिबाट यो सम्भव छैन। नेपालले सिधै ब्रिटिशसँग यस्को बिषयमा छलफल गर्नु पर्छ । भारतसँग कुरा गर्न भन्दा सिधै हाकिमसँग  कुटनितिक प्रयास अगाडी बढाउनु नेपालको लागी बृहत हितमा छ ।

 

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक