Connect with us

Banner

विदेशबाट फर्किएर बाख्रा पालनामा रमाएका दुई युवा ( भिडियो सहित )

Published

on

राजु सुवेदी कावासोती, जेष्ठ १७ वैदेशिक रोजगारी बाट फर्किएका खगेन्द्र भुर्तेल र शिक्षण पेशामा सन्तुष्टि नमिलेपछि शिक्षण पेशा छाडेका सुरज सापकोटा मिलेर हुप्सेकोट 4 शखंदेब नवलपुर मा बाख्रा पालन सुरु गरेका छन । शखंदेब युवा कृषि प्राली दर्ता गरेर संचालित उक्त फार्म मा 103 वटा बाख्रा रहेका छन । स्थानीय खरी जात र बोयर जात गरि दुई जाती बाख्रा यहाँ पालिएको छ ।

पछिल्लो समय नेपालमा बाख्रा पालनमा युवाहरु को आकर्षण बढ्दो छ । यसै पनि कोराना महामारीको लकडाउन पछाडी वैदेशिक रोजगारी मा रहेका 15-20 लाख नेपाली फर्किने अनुमान लगाइएको छ यस्तो मा बाख्रा पालक किसान को संख्या बढ्ने अनुमान लगाउन सकिन्छ । बाख्रा पालन मा खासगरी घाँस र खोर ब्यवस्थापन नै महत्त्वपूर्ण हुने बताउछन ब्यवशायी सुरज सापकोटा ।

बाख्रा पालनको सोच बनाउनु निकै राम्रो कुरा हो । बाख्रा पालन सुरु गर्नुभन्दा छ महिना पहिला नै घाँस लगाउने सल्लाह दिन्छन सुरज सापकोटा । नेपाल को सबै भुभाग बाख्रा पालनको लागि उपयुक्त छ भने खास गरि पहाडी भाग अझै उपयुक्त मानिन्छ । बीस वटा माउ र एउटा् उन्नत जात को बोका बाट व्यावसायिक बाख्रा पालन सुरुवात गर्न सकिन्छ र बिस्तारै माउ संख्या बढाएर लैजान सकिन्छ ।

संबंधित ज्ञान् भए पुग्ने ठूलो लगान आवस्यक नपर्ने र शैक्षिक ज्ञान् कम भएकाले पनि यो पेशा सहजै गर्न सक्ने भएकाले आकर्षण बढ्दै गएको हो । साथै सरकारले व्यावसायिक बाख्रा पालनको लागि खोर सुधार लगायत विभिन्न शिर्षक मा अनुदान दिदै आएको छ । बाख्रा पालनमा आज लगानी गरेर भोलि नै प्रतिफल खोज्न नमिल्ने बताउछ्न ब्यब्शायी सापकोटा । उहाँ सग गरिएको कुराकानी उहाँ को बाख्रा फार्म र बाख्रा पालन सग संबंधित महत्वपूर्ण कुरा समेटिएको यो भिडियो तपाईंको लागि ।

Continue Reading

Facebook Comment

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

धेरै पढिएको

सम्पर्क

नारायणी मिडिया एण्ड टेक्नोलोजी प्रा.लि.

भरतपुर–१० , चितवन

सूचना बिभाग दर्ता नं.

१६९९/०७६-७७

सम्पर्क

मोबाइल - 9846782512

ई–मेल

narayanidainik@gmail.com
हाम्रो टिम
संचालक बिक्रम शर्मा
सम्पादक विपिन कंडेल
संवाददाता सृजना ढकाल
हाम्रो फेसबुक